Průběh těhotenství

Začátek těhotenství

Oplozené vajíčko se ještě ve vejcovodu začíná rýhovat. Buňky vzniklé dělením zygoty se jmenují blastomery. Budoucí zárodek prochází stádiem moruly, kdy je tvořen jednolitou masou buněk. Následuje stádium blastocysty, kdy se v mase buněk objevuje dutina. Právě v tomto stádiu (asi 5. - 6. den po oplození) dochází k implantaci zárodku do děložní sliznice. Děložní sliznice je zrovna v sekreční fázi menstruačního cyklu, existují zde tedy nejpřijatelnější podmínky pro výživu a další vývoj zárodku.

Dále dochází k zanořování zárodku hlouběji do děložní sliznice, až je nakonec celý překryt. Začíná se vyvíjet placenta (3. týden), a to jak z mateřských buněk (buňky decidua basalis), tak z buněk plodu (buňky chorion frondosum).

Obrázek 1 - Prvních 23 dní vývoje lidského zárodku
HumanEmbryogenesis

Funkce placenty

Placenta je pro vyvíjející se plod životně důležitým orgánem. Spojení s placentou pomocí pupečníku zajišťuje plodu přívod živin a kyslíku a odsun nepotřebných látek a zplodin metabolizmu.

Vyvinutá placenta má tvar koláče a dělí se na několik podobných oblastí. Z mateřské strany se do placenty otevírají děložní tepny a tepénky, které přivádí na živiny bohatou okysličenou krev. Ze strany plodu jsou četné vychlípeniny (placentární klky), ve kterých probíhají artérie a vény s krví plodu (placenta je spojena s plodem pomocí 2 pupečníkových tepen a 1 pupečníkové žíly, které vedou v pupeční šňůře). Důležité je, že obě řečiště jsou od sebe oddělena a že nedochází k mísení mateřské krve a krve plodu (výměna živin a kyslíku tak probíhá difůzí nebo jinými transportními mechanizmy v placentě). Rovněž si je třeba uvědomit, že pupeční žíla obsahuje (vede z placenty) okysličenou krev, zatímco pupečníkové tepny (vedou do placenty) obsahují krev odkysličenou.

Přes placentu procházejí určitá léčiva, protilátky typu IgG a určité patogeny (Toxoplasma gondii, virus zarděnek, některé další viry apod.).

Kromě transportní funkce má placenty významnou funkci syntetickou, metabolickou a endokrinní. Endokrinní funkce zahrnuje především tvorbu lidského choriového gonadotropinu (hCG), který udržuje funkci žlutého tělíska a jeho produkci progesteronu. Dále produkuje hlavní ženské pohlavní hormony, tj. estrogeny a progesteron a několik dalších hormonů (například hCS - lidský choriový somatomamotropin).

Obrázek 2 - Placenta
Gray39

Porod

Těhotenství trvá v průměru 40. týdnů (9 měsíců). Během porodu opouští plod tělo matky, následně odchází i placenta a plodové obaly. Během vypuzovacích svalových kontrakcí se silně uplatňuje vliv oxytocinu.

  • 1. doba porodní (otevírací) trvá několik hodin (u prvorodiček je tato doba delší než u žen, které rodí již po několikáté). Bolestivé kontrakce se stupňují a hrdlo děložní se otevírá.
  • 2. doba porodní (vypuzovací) trvá až hodinu u prvorodiček, u žen rodících po již po několikáté je mnohem kratší. Začíná úplným roztažením hrdla děložního a končí vypuzením dítěte ven.
  • 3. doba porodní trvá většinou okolo čtvrt hodiny. Během této doby dojde k vypuzení placenty a plodových obalů.
  • Následuje zotavování dělohy a děložní sliznice. Může docházet k mírnému krvácení, které by mělo za fyziologických podmínek rychle ustat. Organismus ženy regeneruje dalších 4 - 6 týdnů (šestinedělí).
Sdílejte tuto stránku