Mikrobiologie

Mikrobiologie je biologický obor zabývající se mikroskopickými organizmy. Do této skupiny patří několik skupin organizmů, nejznámější jsou bakterie a viry, která známe především jako původce infekčních chorob člověka, živočichů i rostlin. Ve skutečnosti mají například bakterie celou řadu dalších významných funkcí, navíc jsou velmi oblíbeným modelovým organizmem genetických výzkumných týmů. O specifikách genetiky mikroorganizmů a mnoho dalšího se dočtete v následujících kapitolách.

Viry

Viry jsou nebuněčné organizmy, které jsou ve skutečnosti maximálně specializovanými parazity. Dokáží například využít hostitelskou buňku k tomu, aby realizovala jejich genetickou informaci a vytvářela další viry. Není tedy divu, že jsou viry z pohledu genetiky velice zajímavé organizmy. Podrobnosti najdete uvnitř kapitoly.

Bakterie a prokaryota obecně

Prokaryotní organizmy mají oproti eukaryotním mnohem jednodušší stavbu, oproti virům však mají plnohodnotnou buněčnou strukturu. Genetika bakterií a prokaryot obecně má celou řadu specifik, například horizontální přenos genetické informace. Podrobnosti najdete uvnitř kapitoly.

Onkogenní viry

Onkogenní viry jsou speciální skupinou virů, které mají potenciál napomáhat k rozvoji nádorových onemocnění. Podrobnosti najdete uvnitř kapitoly.

Sdílejte tuto stránku