Genetika a Biologie ve WikiSkriptech
WikiSkripta (www.wikiskripta.eu) jsou rozsáhlé internetové úložiště studijních materiálů pro studenty lékařských fakult. Tento projekt vznikl původně na půdě 1. LF UK v Praze, již dva roky je ale plně otevřen všem lékařským fakultám v ČR i v SR v rámci sítě MEFANET. Na rozdíl od Wikipedie zde není tvořen ucelený slovník, či encyklopedie, jednotlivé články svou strukturou či obsahem odpovídají spíše kapitolám v učebnici. Dalším specifikem WikiSkript je pak redakce, složená především ze studentů lékařských fakult, která se stará o kvalitu vkládaných textů, jejich správnou úpravu a vhodné zařazení do struktury WikiSkript.
Samozřejmostí je ochrana proti případným vandalismům či vkládání kradených textů, tyto případy jsou rychle identifikovány a prioritně řešeny. Dále s redakcí pravidelně spolupracují i vysokoškolští učitelé, kteří články ze svého oboru prochází, opravují a případně i opatřují speciální značkou Zkontrolováno!.
V současné době o jeden z nejdynamičtěji se rozvíjejících vysokoškolských vzdělávacích projektů. Každý den navštíví WikiSkripta několik tisíc unikátních uživatelů a celkový počet obsahových článků v nedávné době přesáhl magickou číslovku 5 tisíc. O kvalitě projektu svědčí také fakt, že WikiSkripta letos získala jednu z prestižních cen INFORUM (INFORUM 2011).
V rámci Portálu Biologie a lékařské genetiky si již dnes můžete přečíst celou řadu článků. Kvalitně jsou zpracovány například články věnované chromozomovým aberacím, buněčnému cyklu či molekulární biologii. Články jsou přímo propojené se souvisejícími tématy, jakými je například novorozenecký screening, prenatální diagnostika či klinicky zaměřené články věnované různým syndromům a dědičným chorobám.
Pokud se učíte na zkoušky, připravujete se na přijímací řízení - nebo se jen chcete něco nového dozvědět, potom určitě zkuste i geneticko-biologické články ve WikiSkriptech, A pokud se Vám budou některá zdát dosud příliš stručné, neváhejte - a přidejte s k autorům.