příbuznost mezi druhy

Dobrý den,
cituju: "Mnoho lidských genů má protějšek v ostatních organismech. Kolem 99% genů sdílíme se šimpanzi a 97,5% s myšmi. Příbuzné druhy mívají společný velmi podobný kód, jež vytváří velmi podobný protein." Dost dobře nevím, jak formulovat otázku, ale nerozumím tomu. Tak asi tak: co to znamená "sdílíme" -"velmi podobný" tady znamená "stejný", čili "sdílený"? Genem se míní geny kódující proteiny, nebo celá DNA? To, že máme jiný počet chromozomů, u toho sdílení nevadí?

Sdílejte tuto stránku

RE:příbuznost mezi druhy

Dobrý den,

většinou jsou v těchto porovnáních (nevím, jak tomu bylo u Vámi výše citovaných údajů, to by se muselo ověřit) uváděny právě protein kódující geny. V této souvislosti je třeba uvést, že mezi savci obecně je homologie velká, neboť velké množství základních proteinů, využitých ve struktuře, signalizaci či vývoji máme prakticky stejnou, ne-li úplně stejnou. Celou DNA rozhodně stejnou nemáme. Nezapomínejte, že sekvence, které opravdu kódují proteiny, tvoří jen 1-2% celé lidské DNA.

V karyotypu jsou leckdy velmi komplexní změny a rozdíly, například zde je možné vidět tyto změny mezi člověkem a šimpanzem:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1240076/figure/fig5/

S pozdravem

Díky. :) Doplňující otázka:

Díky. :) Doplňující otázka: porovnává se teda někdy i kompletní DNA, třeba právě mezi tím šimpanzem a člověkem?, nevíte, jak by tam ta procenta asi vycházela?

A vlastně ještě jeden dotaz, co třeba člověk a (jakákoliv) rostlina, nebo bakterie, prostě něco hodně daleko od nás, dělají se i takováto srovnání podobnosti/shodnosti genů?

RE:Díky. :) Doplňující otázka:

Dobrý den,

přiznám se, že nevím :-) Komparativní genomika rozhodně není mé pole působnosti a neumím to asi ani dobře hledat ;-)

Zde jsou volně dostupné původní články vyjadřující se k porovnání lidského genomu a genomu šimpanze - uvnitř jsou právě i různá procentuální porovnání (právě podle toho, jakou část genomu porovnáváte):
http://www.nature.com/nature/journal/v437/n7055/full/nature04072.html
http://genome.cshlp.org/content/15/12/1746.full

Spoustu pokročilých nástrojů pro vyhledávání/porovnání mezi různými genomy nabízí stránka: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/genome/ ovšem jak jsem říkal, není to zrovna pole mé působnosti, tak s tím úplně neporadím.

S pozdravem

Oj. :) Já jsem myslela spíš

Oj. :) Já jsem myslela spíš na nějakou jednoduchou odpověď pro blbce, přesto děkuju. Zkusím, jestli se tím dá prokousat. ;)