2 heterozygotni mutace v genu AGRN
Mame 6- leteho postizeneho vnuka ( pouze lezici) bez diagnozy .
Analyza vice nez 2000 genu pomoci NGS ukazala pritomnost 2 heterozygonich mutaci v genu AGRN (ENSG 00000188157, ENST 379370). Mutace c. 1937 A(p.Arg 646 Gln) nebyla doposud popsana a mutace c. 3866 C T ( P. pro 1289 Leu) byla oznacena jako pravdepodobne benigni.
Mutace AGRN genu vedou k rozvoji kongenitalniho myastenickeho syndromu (typ cms 8) - lecitelna nemoc pomoci medikamentu
Muj dotaz zni:
1. znamenaji 2 heterozygoni mutace, ze oba rodice jsou zdravi a pouze prenaseci? U matky byla diagnostikovana DMO v 10 letech a jeji zdravoni stav se od porodu porad zhorsuje - unava
2. mam verit neurolozce , ze vnuk mystenicky syndrom nema a dal se jiz geneticky nevdelavat ?
RE: 2 heterozygotni mutace v genu AGRN
Dobrý den,
to je, bohužel, záležitost, kterou přes internet nedořešíme.
Teoreticky máte pravdu, nález dvou různých mutací u vnuka spíše svědčí pro situaci, kdy jsou mutovány obě alely genu AGRN (což je stav, který obecně označujeme pojmem "složený heterozygot") - předpokládám tedy, že bylo ověřeno, že obě mutace neleží na stejném chromozomu (tedy, že se týkají pouze jedné alely). V tom případě by každá mutace pocházela od jednoho z rodičů, pokud v jednom případě (či velmi vzácně v obou) nedošlo k tzv. nové mutaci - pak by mutace nemusela být zděděna.
Ke zdravotnímu stavu rodičů a jejich genotypu (přenašečství či plné projevy) se nemohu vyjadřovat - nemám podrobné informace.
Stejně tak se nemohu vyjadřovat ke zdravotnímu stavu vnuka - rovněž nemám podrobné informace.
Obecně je problematika interpretace výsledků z NGS velmi složitá, neboť vede často k identifikaci variant (mutací, polymorfismů) jejichž dopad je v tuto chvíli neznámý nebo je k dispozici jen málo informací. O to důležitější je, aby interpretace těchto výsledků byla prováděna v rámci pracoviště, kde vyšetření proběhlo - neboť bez kompletní dokumentace a znalostí celé rodiny a dalších vyšetření snadno něco přehlédneme a interpretace "přes internet" by byla zavádějící a mohla pacienta ještě více poškodit.
Pokud by měla rodina zájem o "druhý názor", jistě je možné obrátit se na jiné pracoviště dětské neurologie a/nebo lékařské genetiky k novému posouzení výsledků, určitě bych to ale ponechal v kategorii plné vyšetření na novém pracovišti s kompletní dokumentací.
S pozdravem
AŠ